kolumbia co zobaczyć
Inspiracje podróżnicze

Co robić, co zobaczyć w Kolumbii (region kawy)?

Serce Kolumbii pompuje kawa! Ten zielony kraj jest trzecim na świecie eksporterem tego magicznego napoju – zdecydowanie warto więc zobaczyć co ma do zaoferowania region cafetero! Nie tylko miłośnicy kawy będą zadowoleni z pobytu w kolumbijskim regionie kawy. Jako, że kawa rośnie w górach, amatorzy trekkingów pośród zielonych wzgórz i podziwiania pięknych widoków będą także bardzo usatysfakcjonowani. Zobaczcie jak ciekawa może być przygoda z kawą w Kolumbii!

Coffee experience w Medellín

Zanim zaszyliśmy się w cafetero by móc oddawać się kosztowaniu pysznego czarnego napoju, należało dowiedzieć się więcej o samej kawie! Dlatego też w Medellín skorzystaliśmy z „coffee experience”.

Na początek trochę teorii na temat kawy…

Nasze warsztaty kawowe trwały ponad 3 godziny. W ich trakcie dowiedzieliśmy się sporo na temat historii i gatunków kawy oraz światowej produkcji. Przeszliśmy także szczegółowo przez wszystkie etapy wytwarzania kawy – od zasiania aż po palenie ziaren. Co ciekawe, w Kolumbii kawa zbierana jest ręcznie, w odróżnieniu od światowego lidera – Brazylii, gdzie proces zbierania wspomagany jest przez maszyny.

Następnie można przejść do testowania!

Kolejnym punktem warsztatów było testowanie kawy z sześciu różnych plantacji w Kolumbii (plus siódma „sklepowa”, dla porównania). Testowanie było 3-etapowe: najpierw staraliśmy się rozpoznać aromat całych ziaren za pomocą węchu. Po zmieleniu każda z kaw zmieniła swój zapach. Wszystkie kawy były na tyle różne, że skojarzenia przychodziły nam niezwykle łatwo – dało się wyczuć aromat orzecha, owoców czy czekolady. Po zaparzeniu – znowu zmiana! Kawa, która wydawała się na przykład bardzo słodka w zapachu, w smaku okazała się być kwaśna (a więc nienajlepsza).

Czy kawa “sklepowa” do czegokolwiek się nadaje?

Dla porównania mieliśmy także próbkę ze sklepową kawą, która w zestawieniu z pozostałymi była po prostu… okropna – totalnie spalona i kwaśna. Dowiedzieliśmy się, że przydatność kawy w ziarnach wynosi jedyne 2 miesiące, a kawy mielonej… kilka minut (!). Po tym czasie kawa traci większość walorów. Dlatego chcąc pić dobrą kawę zaopatrzmy się w młynek!

Espresso rozłożone na czynniki pierwsze!

Na warsztatach poznaliśmy również tajniki parzenia espresso. Ciekawą sprawą była dla nas 8-sekundowa ekstrakcja – okazało się, że otrzymujemy głównie minerały zawarte w kawie – stąd nasz „wywar” był… słony. Przy 16-sekundowej ekstrakcji otrzymaliśmy tzw. ristretto, zaś standardowe espresso parzy się 25 sekund.

Jaką kawę piją Kolumbijczycy?

Z ciekawostek jeszcze, Kolumbijczycy piją kiepskiej jakości kawę (pochodzącą z uszkodzonych ziaren) ponieważ cała dobra kawa idzie na eksport. Bardzo popularna jest także kawa tinto – bardzo słaba, podawana z cukrem trzcinowym. Podobno jednak świadomość picia kawy się zmienia, o czym może świadczyć chociażby obecność takich miejsc jak Toucan

Na koniec warsztatów nasz barista przygotował ulubioną kawę każdego z uczestników. Każda z nich była po prostu wyśmienita! Z całego serducha polecamy każdemu takie doświadczenie podczas podróży. Cena takiej przyjemności wyniosła 20 dolarów od osoby, jednak z czystym sumieniem możemy polecić taką atrakcję – zdobyta wiedza zostanie z nami na długo!

Co zobaczyć w Kolumbii : Koniecznie Salento i region cafetero

Po przejściu teorii, czas na praktykę! Czyli ruszyliśmy wgłąb regionu cafetero zobaczyć jak wyglądają plantacje kawy. Najpierw pojechaliśmy do uroczego Jerico, o którym możecie przeczytać na blogu z naszej rocznej podróży dookoła świata https://eattheworld.pl/jerico-kolumbia/

Udaliśmy się do słynnego Salento – jednego z najbardziej znanych i turystycznych miejsc w Kolumbii, wizytówki regionu cafetero. W takich miejscach, jako że bywa tłoczno, trzeba znaleźć na nie swój sposób.

Kto rano wstaje…

Po pierwsze, jak zwykle w turystycznych miejscach, wstaliśmy skoro świt. Spacerując przez puste miasto podziwialiśmy kolorowe domki. 15 minut później znaleźliśmy się na punkcie widokowym, z którego można podziwiać niesamowity widok na pobliskie góry, plantacje kawy oraz dolinę z rzeką. Ilość kolorowych ptaków o świcie to kolejny powód by wcześnie zerwać się z łóżka.

Nacieszeni dobrym rozpoczęciem dnia, rozpoczęliśmy poszukiwania kawy, co by dodać sobie energii z rana. Trafiliśmy do Brunch – bardzo prężnie działającego miejsca w Salento – oferującego kuchnię (w tym słynne pakiety lunchowe na wynos – idealne na trekking), kawę i informację turystyczną. Za niekończącą się dolewkę kawy zapłaciliśmy 3000 COP (~1 USD). Tam również dowiedzieliśmy się o możliwościach trekkingowych w okolicach Salento.

Gdzie na trekking w Salento?

Miły Pan z Brunch polecił nam (oprócz szlaków Cocora Valley – miejsca, dla którego wszyscy turyści udają się do Salento) bardzo przyjemny trekking do pobliskiej miejscowości Boquia. Spacer, mimo że liczy 10 kilometrów, wiedzie drogą prowadzącą w dół, do rzeki – każdy więc jest w stanie go pokonać. Na szlaku spotkaliśmy dosłownie paru turystów.

Co zobaczyć w Kolumbii : Cocora Valley

Jeśli szukacie odpowiedzi na pytanie co zobaczyć w Kolumbii to koniecznie zanotujcie Cocora Valley – jest obecności rzadkich palm woskowych – narodowego drzewa Kolumbii. Palmy w górach, otulone chmurami? To naprawdę wyjątkowy widok.

Najbardziej popularną trasą w Cocora jest 5-godzinna pętla wokół gór. My wybraliśmy krótszy szlak do lasu palmowego. Cocorę można zwiedzać także konno – dlatego droga bywa mocno błotnista – lepiej więc zadbać o dobre buty idąc na trekking. Spodziewaliśmy się tłumów na szlaku – przeraził nas fakt, że jeepy z Salento do Cocory odjeżdżały pełne co kilka minut. Na miejscu jednak nie było tragedii – ludzie się jakoś rozproszyli.

Pobyt w regionie cafetero był dla nas główną atrakcją w Kolumbii i zdecydowanie nas nie zawiódł! Polecimy odwiedzenie tej części Kolumbii każdemu, kto kocha kawę i uwielbia aktywnie spędzać czas!

Kolumbia to wyjątkowy kraj pełen kontrastów. Jeśli marzy Ci się ją zwiedzić w ciekawy sposób, napisz do mnie, podpowiem co jeszcze warto zobaczyć w Kolumbii oraz stworzę dla Ciebie spersonalizowany przewodnik! https://projektantkapodrozy.pl/co-oferuje/

One thought on “Co robić, co zobaczyć w Kolumbii (region kawy)?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top